Budhizmus pre začiatočníkov

Budhizmus pre začiatočníkov

Stretli ste sa už s knihou, ktorá vám zmenila pohľad na svet? Je ich síce naozaj málo, nad ktorými sa v skutočnosti zamyslíme a zaradíme si ich myšlienky do svojho života, avšak tie knihy, ktorá sa aspoň trocha dotknú nášho života naozaj stoja za to. A dovolím si povedať, že som opäť jednu takú našla.

Určite ste už zažili deň, kedy ste sa cítili pod psa alebo ste sa skrátka necítili vo svojej koži. Možno ste sa zle vyspali alebo sa vám už od rána nedarí. Aj vy ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo sa Budhisti neustále usmievajú a aj keď Číňania pracuú za minimálnu mzdu, cítia sa byť šťastní a motivovaní? Táto otázka ma zaujímala už naozaj dlhú dobu, no doposiaľ som jej nejak nevenovala pozornosť. Dalo by sa povedať, že som si popri toľkých povinnostiach nedovolila myslieť na množstvo zbytočností, a tak sa mi táto myšlienka postupne strácala z mysle. Keď som však začala chodiť na Čínštinu, opäť sa mi vynorila, avšak teraz som sa rozhodla venovať sa jej.

V tom mi pomohla aj táto kniha, nakoľko som pochopila, že Číňania a vo všeobecnosti budhisti rozmýšľajú o živote úplne inak, ako my. Dovolím si dokonca konštatovať, že sa mi ich zmýšľanie páči oveľa viac a ľutujem, že som v týchto myšlienkach nevyrastala.

Prvou a veľmi veľkou zmenou je najmä to, že oni žijú pre okamih a nie pre budúcnosť. Samotné myšlienky sú úplne odlišné. Darmo si my hovoríme, že by sme tak mali žiť, keď tak v skutočnosti nežijeme. Ale oni tak naozaj žijú a riadia sa tým. Okamih však neznamená deň, ale daný moment. Teda ak jem, tak myslím na jedlo, prežúvanie, chuť a nie na to, čo budem robiť zajtra, čo sa musím učiť alebo čo budem robiť na večeru. Sústredím sa na danú situáciu a na všetko, kde sa práve nachádzam. To sa však netýka iba jedla ale celého života, ktorý je podstatne obšírnejší.

Ďalšou veľmi zaujímavou myšlienkou je myslieť na seba, ale aj na druhých. Respektíve neobmedzovať ostatných, byť nápomocný a zároveň sa sústrediť aj na svoje šťastie a nerobiť nič, čo by  ubližovalo mne alebo ostatným.

V knihe je však oveľa oveľa viac myšlienok, na ktoré by sa mal človek zamerať a predovšetkým by si ich mal porečítať, preto si dovolím povedať, že túto knihu odporúčam naozaj každému, kto si chce zmeniť svoj osobný svet.

Veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu preskoly.sk, ktoré mi poskytlo Budhistický tréning mysle ako recenzný výtlačok. Verím, že aj vás zaujala táto kniha.

12 thoughts on “Budhizmus pre začiatočníkov

  1. Och, ja s myšlienkami buddhizmu veľmi ale veľmi sympatizujem. Pre mňa je to filozofia, ktorá je o tom, ako byť človekom. Skutočným človekom. Pomáhať i žiť v prítomnosti – presne tak ako píšeš. 🙂

    1. Tak, ako prvé by som chcela podotknúť, že to vôbec nie je náboženstvo ale filozofia. Dokonca aj keď sa chodia "modliť" tak to nie je bohoslužba, pretože tam nie je žiadny boh. V každom prípade ja hľadám skôr teóriu ako hodnotenie, čo mi táto kniha aj dala 🙂

  2. Filozofia budhizmu je mi veľmi blízka. Čítala som už viac kníh ktoré mi stále dodali potrebnej energie. Páči sa mi ich štýl života ich pokoj a energia. Všetko beru tak ako je sú nenarocni a tolerantní. Ako vravíš žijú tu a teraz. No na druhej strane veria v reinkarnáciu a preto žijú tak aby nikomu neublížili pretože by sa im to ako karma vrátilo. Túto knihu som ešte nečítala no mam rada knihy s hlbokými myšlienkami. Vianoce sa blížia otázky sa kopia …

  3. Dobry clanok a prajem ti, aby si sa tomu venovala co najdlhsie. Ja osobne mam rad tibetsky budhizmus a priklanam sa k nemu. Je dobre si aj uvedomit, preco ziju budhisti danym momentom. Je to aj kvoli tomu, aby v momente smrti (v jednom z bard) dokazali rozpoznat prilezitost na osvietenie, alebo aspon na volbu buduceho zivota, pokial maju dostatocny trening.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *