Čajíkovanie v plnom prúde

Čajíkovanie v plnom prúde

Pripravte sa na leto a nezabudnite na čaje. Nie len že sú chutné, zároveň vám dokážu opticky znížiť teplotu a vy sa v týchto horúčavách budete cítiť lepšie.
Už čoskoro nastane môj deň D a ja sa ocitnem v Číne. A tak na čaje nemôžem dvojnásobne zabudnúť. Hlavným dôvodom, prečo by som mala po čaji siahnuť aj v Číne je fakt, že sa tu nenachádza pitná voda. Preto vám neodporúčam piť vodu z vodovodu. A hoc je tam minerálna voda veľmi lacná, horúcu vodu nájdete na každom rohu. Ba dokonca v niektorých prípadoch budete mať k dispozícií aj čaje, ktoré budú úplne zadarmo.
Ak uvažujete, prečo by ste si čaje mali zakúpiť práve v týchto horúčavách, odpoveď je jednoduchá. Studený nápoj či nanuk vás síce ochladí, no tento príjemný pocit nie je dlhodobý. Ľudské telo sa totiž snaží vyrovnať vonkajšiu a vnútornú teplotu, a tak pocítite návaly tepla. Na druhej strane horúci alebo teplý čaj, ktorý vypijete bude mať účinky opačné. Hoc bude jeho pitie nanajvýš nevšedné (v horúčavách horúci nápoj), pocit ochladenia bude oveľa efektívnejší.

Maté 
Jeho účinky sú podobné ako pri káve, avšak ich priebeh je oveľa plynulejší. Taktiež je vhodný na chudnutie, nakoľko urýchľuje metabolizmus, no svoje využitie si nájde aj na nervy ktoré stimuluje a pomáha k lepšiemu prekrveniu. Maté sa najčastejšie pije pri na pamäť, sústredenie a koncentráciu. Taktiež je vhodný na potlačenie únavy a dodanie energie.
Povedala by som, že to je ideálny čaj na skúškové obdobie či náročné dni v práci. Osobne si ho zvyknem robiť najmä počas učenia, no využitie u mňa nájde aj pri nočnom písaní článkov a recenzií.
Chuťovo je jemná a pripomína zelený čaj. Osobne ma veľmi teší, že ide práve o listy, ktoré nie sú rozdrvené, ale pražené. Školáci si tento čaj určite zamilujú.
 
Lapacho
Napriek tomu, že sa nachádza medzi liečivými bylinami, dá sa z neho pripraviť úžasný čaj. Lapacho môžete poznať najmä z čajovní, v ktorých je na bežnom lístku.
Lapacho je perfektný pri nachladení, pre posilnenie imunitného systému, pri prevencií proti močovým problémom a najčastejšie si ho ľudia objednávajú v chladnejších dňoch.
Tento čaj má samozrejme bylinkovú chuť.

Fitness čaj s 10% Guarany
Ak aj vás trápi vaša váha, potom sa aj z hľadiska čajov nájde nejaké riešenie. Tento je však obohatený aj o Guaranu, ktorá priaznivo pôsobí proti únave.
Tento čaj je zmesou ovocia a byliniek. Je to veľmi nezvyčajná chuťová kombinácia, no zároveň aj veľmi chutná. A z hľadiska toho, že je určený na chudnutie je dokonca aj veľmi chutný. Opäť doň netreba pridávať sladidlo na to, aby sa dal piť.
Dobrú noc
Neviete v noci zaspať? Potom vyskúšajte čaj „dobrú noc“. Osobne so zaspávaním síce nemám problém, no niekedy – najmä počas stresu, mi to trocha robí starosti. Najväčší problém so spánkom mám počas horúcich dní alebo keď nad niečím uvažujem či som v strese.
Osobne som si v takomto prípade zvykla ísť po pohár medového mlieka (ktoré už nemôžem piť, keďže nekonzumujem ani cukor ani med). No aj tento čaj mi veľmi dobre pomohol a je ideálnou náhradou tohto medového mlieka.
Čaj má bylinkovú chuť a povedala by som, že človeka utíši a upokojí až natoľko, že sa mu potom bez problémov podarí zaspať.

Vstávaj
Na druhej strane tu stojí čaj na prebudenie. Aj tento čaj, podobne ako fitness obsahuje guaranu, ktorá dokáže vzpružiť nie len telo, ale aj ducha.
Ak by som mala porovnať chuť čaju vstávaj s dobrú noc, osobne mi viac sedí vstávaj. No nakoľko je každý určený pre niečo iné, s oboma som spokojná.
Pri čaji som si všimla, že vzpruženie nepríde okamžite, no asi o pol hodiny. Na druhú stranu toto vzpruženie vydrží dlhšiu dobu, a tak som ráno oveľa výkonnejšia.
Bylinná zmes z ajurvedského korenia
Určite ste už počuli o Ajurvede. Ide o atypický štýl medicíny, ktorý dokáže ovplyvniť človeka. Z ajurvedských čajov som skúšala už niekoľko, no každý je chuťovo úplne iný. Jeden je korenistý, druhý sladší. Tento však patrí k tým korenistým.
Chuť je korenistejšia, bylinková a veľmi príjemná. A aj napriek tomu, že mám radšej sladkejšie čaje, aj tento mi chutí.
Tento čaj je vhodný ako účinný „liek“ proti stresu, na posilnenie imunity ale aj proti únave. Je možné ho piť tak ráno ako aj popoludní.

Africký ovocný čaj
Ak máte radi ovocné čaje, potom vás určite poteší tento africký ovocný čaj. Jeho veľmi veľkou výhodou je naozaj úžasná sladkastá chuť. Práve kvôli tomu si doň nebudete musieť pridať cukor či inak ho dochutiť.
Tento čaj je bohatý na vitamín C a znižuje krvný lak. Nie je teda iba chutný, ale aj prospešný.
Pre mňa najväčšou výhodou tejto zmesi je samotný fakt, že je možné túto zmes z čaja vybrať a taktiež skonzumovať. Dá sa teda povedať, že vám žiadna časť nezostane na zvyš.
 

Chia semienka

Ide o účinný prípravok na chudnutie. Treba s nimi však veľmi opatrne, nakoľko je obmedzené denné množstvo. Ideálne dávkovanie sú 1-2 čajové lyžičky.
Z Chia semienok je možné vytvoriť niekoľko chutných a unikátnych pokrmov. Je možné ich pridať tak do jedla, ako aj do nápojov. Ja ich však oveľa radšej mám v jedlách. Ak však nemáte chuť pripravovať nejaké ťažšie pokrmy, pokojne si ich môžete nasypať napríklad do jogurtu.
Chia semienka sú v podstate bez chuti. Nakoľko však ide o semienka, majú tvrdšiu konzistenciu a v nápojoch ich budete cítiť.
Tieto semienka sú perfektné na urýchlenie metabolizmu a pre jeho správne pracovanie.

Solené arašidy
Ako posledné, čo môžete na tejto stránke nájsť sú rôzne druhy orechov. Od para orechov cez kešu až po solené arašidy. U nás doma sú arašidy veľmi obľúbené.
Veľmi radi ich konzumujeme najmä večer pri pozeraní televízora.
Arašídy sú veľmi chutné, dostatočne solené a páči sa mi, že sú aj pražené. Takže taká „klasika“. Nie sú však arašidy ako arašidy. Všetko záleží od výrobcu. Ak by ste totiž ochutnali Maďarské a Slovenské arašidy, určite by ste cítili medzi nimi rozdiel. Tieto sú jemne pražené a viac mi pripomínajú samozrejme tie slovenské.

Týmto by som sa veľmi pekne chcela poďakovať stránke Botanic.cz, ktorá mi tieto čaje poskytla na testovanie.

4 thoughts on “Čajíkovanie v plnom prúde

  1. Cajje miluju. Allle pit teply cajj v lete jsem jeste nezkousella i kdyz logicky to jje co pises o tom oochlazovani tak uviddim no 😀 jinak mate mi moc nechutna 🙁 chtela jsem ho prave kul skolnim akcim ale nejde mi to pres pusu 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *