Kniha čínského umění léčby

Kniha čínského umění léčby

Kniha čínského umění léčby aj s CD partí k mojim najmilším titulom, ktoré mám v knižnici, a ktoré patria medzi liečivé techniky. Napriek tomu, že v knižnici mám už množstvo kníh čo sa týka reflexológie, čchi kungu, tai ji,… Táto kniha dáva všeobecný prehľad toho, čo som práve hľadala. A práve vďaka nej viem, čo ma naozaj zaujíma a čo naopak nie.

Kniha obsahuje až 2 CD, pričom prvé obsahuje úvod, meditácie s piatimi elementami, posilnenie elementu dreva, ohňa, zeme, kovu a vody. Úvod do liečivých masáží, liečebné masáže nôh a chodidiel, spodnej časti chrbtice. Druhé CD obsahuje liečebné masáž bedrovej časti chrbtice, ramien a rúk, ramien a krku, hlavy a tváre. Meditáciu srdca a terapia prosbou. Terapia prosbou.

Ako si už z CD môžete všimnúť (nie len, že obsahuje 2CD), no zároveň sa na týchto CD-čkách nachádza toho naozaj veľa. Napríklad taká liečebná masáž hlavy a tváre, ktorá sa nachádza v CD č. 2 trvá 13:31min. A z CD1 napríklad posilnenie elementu zeme trvá 8:35 min.

Kniha obsahuje rôzne kapitoly a podkapitoly. Kapitoly sú základné piliére čínskej medicíny, tradičné čínske liečivá, akupresúra a liečebné masáže, čchi kung a tai-ji, strava podľa piatich elementov, ošetrujeme každodenné problémy pomocou TCM.

Mňa osobne najviac zaujala kapitola čchi kung a tai-ji, nakoľko som ich v živote aj vyskúšala, a veľmi mi pomáhali. Ja osobne som sa zameriavala na liečivý čchi kung, kde hlavným prvkom je dýchanie a nie len, že som sa naučila byť trpezlivejšia, no zároveň som si všimla priaznivé účinky. Čo sa týka Tai ji, veľmi ma fascinovalo, že starí ľudia v Číne okolo 5-6 večer sú na uliciach a cvičia napríklad aj také Tai ji. Neraz som sa k nim pridala, a veľmi dobre som sa cítila. Vlastne, stačilo mi okolo nich ísť, a veľmi dobre som sa cítila z pohľadu na nich. Taký kľudní, vyrovnaní a plný vitality. Skrátka úžasný starý čínsky ľudia.

Keď som sa v Číne učila čínsku kultúru, veľmi nám prezentovali stravu podľa piatich elementov, nakoľko Číňania veria, že práve vyrovnaná strava nám môže pomôcť. Napríklad, keď im napíšete, že ste chorý, očakávajte odpoveď ako „pi horúcu vodu“. A viete o tom, že to naozaj funguje? Síce mi horúca voda nechutí, no je veľmi priaznivá pre organizmus, najmä pri bolestiach. Raz som napríklad prišla do školy s horúcim mliekom (na raňajky), a moja učiteľka váááu, tvoja pleť bude kráásna. Číňania tomu veľmi veria, no nikdy som si nezapamätala tie základné pravidlá, respektíve ktoré jedlo patrí kam. V tejto knihe sa dočítate nie len to, ktoré jedlo resp. potravina patrí do ktorej kategórie (studené, chladné, neutrálne, teplé, horké), no zároveň tu nájdete jedálniček na 7dní, pre posilnenie imunity. Osobne som ho vyskúšala, a musím povedať, že sa naozaj cítim lepšie.

Žiaľbohu, tým že je kniha dosť hrubá, ako si môžete aj na fotke obsahu všimnúť, už sa mi trocha odlepuje. Našťastie iba prvá strana. Takže to až tak nevadí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *