Školský motivačný diár 2022/2023
Opäť je tu nový školský rok, a s ním aj nový školský motivačný diár na rok 2022/2023. Nakoľko som aktívnou užívateľkou I can academy diárov, ktoré využíva celá moja rodina, môžem skonštatovať, že opäť nás motivačný diár nesklamal.
Počas používania som si totiž všimla, že sa moje názory ako aj preferencie menia. Každý rok sa totiž niektoré z cvičení opakujú, a prišla som na to, že moja myseľ ako aj vnímanie samého seba neustále rastie. Som teda maximálne spokojná, že aj vďaka tomuto motivačnému diáru vidím svoje posuny.
Pravdepodobne každý žiak ocení najmä pomocné tabuľky z anglického či slovenského jazyka ako aj z matematiky. A samozrejme na zadnej strane nájdeme miesto na napísanie termínov skúšok, čo je taktiež veľmi praktické. Ja osobne by som však uvítala možno o jednu stranu viac, nakoľko mám polročne cca 9 predmetov, a to každý má tak zápočet ako aj skúšku, a ešte treba počítať s tým, že nie vždy sa každý predmet podarí spraviť na prvý krát. V každom prípade to je však príjemné prekvapenie, že sa v školskom diári niečo také objavilo.
Veľkou výhodou je aj mesačný tak ako aj týždenný plánovač. Do mesačného plánovača si totiž vždy píšem každú dôležitú udalosť alebo niečo dôležité, a potom do samotného týždenného plánovača už len tie každodenné veci čo ma čakajú.
Čo sa týka týždenného plánovača, opäť neprekvapil ale ani nesklamal. Každý týždeň si môžeme napísať 3 dôležité veci, no zároveň aj 3 najlepšie veci, ktoré sa nám stali. Zároveň si každý jeden deň môžeme ohodnotiť od 1 do 5 hviezdičiek a napísať vďačnosť.
Pozitívnym prínosom je aj písanie či ide o párny alebo nepárny týždeň, nakoľko to každý vysokoškolák ale aj stredoškolák s odbornou praxou ocení. A samozrejme nemôžem zabudnúť ani na roztomilé informácie o rôznorodých sviatkoch.
Samozrejme ako to však už býva, ak niečo máte už dlhšiu dobu (a toto je pre mňa tuším že už piaty školský motivačný diár) nájdete tam aj nedostatky, ale aj zmeny. Nakoľko som vysokoškoláčka, stále by som ocenila nie dva ale štyri rozvrhy, keďže máme dva semestre (t.z. dva rozvrhy), avšak každý semester máme rozdelený na párne a nepárne týždne (t.z. 4 rozvrhy). Samozrejme, dá sa to vyriešiť aj veľmi jednducho a elegantne – rozvrh si rozdeliť na pol a do každej časti napísať predmety v párnom a nepárnom týždni, avšak nakoľko nie som veľmi šikovná pri písaní malých písmen, zväčša sa mi to tam nezmestí. Čo sa týka rozvrhu, ako vysokoškoláčka mám hodiny aj večer, pričom niekedy je hodina dvojhodinová, inokedy trojhodinová, takže musím rozvrh rozdeliť po hodinách. V takomto prípade sa mi tam však už nezmestia večerné hodiny ako napríklad o 19:00. Samozrejme však chápem, že je tento školský motivačný diár zameraný najmä na študentov základnej a strednej školy, takže tomu rozumiem.
Čo je však pre mňa sklamaním je, že tento rok k školskému motivačnému diáru nie sú pridané nálepky, na ktoré som sa každý jeden rok veľmi tešila, a dokonca niektoré nálepky by som potrebovala aj viackrát (napríklad tie, ktoré označovali skúšky).
A čo sa ešte zmenilo? Napríklad to, že je školský motivačný diár momentálne nie v tvrdej väzbe ale v mäkkej respektíve tvrdšom papieri, akoby knižnej podobe. Neviem, či to označiť za pozitívne alebo negatívne, pretože sa takto ľahšie vloží do tašky, no na druhej strane sa však i ľahšie ušpiní alebo pokrčí. Práve preto to považujem za neutrálnu zmenu.
Ja osobne by som ocenila kombináciu diárov Srdce ženy a školského motivačného diára. V Srdci ženy využívam časové rozloženie dňa na jednotlivé hodiny, čo mi príde naozaj veľmi prospešné najmä keď po večeroch vyučujem čínsky jazyk poprípade mám iné mimoškolské aktivity. Páči sa mi aj to, že je každodenná vďačnosť rozdelená do štyroch kategórií. Čo mi však v srdci ženy chýba sú nálepky, ktoré zvykli byť súčasťou školského motivačného diára, ale aj hodnotenie dní od 1 do 5 hviezdičiek, či tri naj z každého týždňa. A taktiež informácie a rôznorodých sviatkoch. Nakoľko však takáto kombinácie ešte neexistuje, zatiaľ využívam oba diáre súčasne, a možno sa jedného dňa dočkám.