Učíme sa čínsky – slovník a základná čínština

Učíme sa čínsky – slovník a základná čínština

Chystáte sa do Číny a chceli by ste si rozšíriť svoju slovnú zásobu? Potom by vám rozhodne nemali chýbať dve veci. Tou prvou je kvalitný slovník ( v mojom prípade anglicko-čínsky, čínsko-anglický slovník) a samozrejme nesmú chýbať ani základy čínštiny.
Chinese in Hand – Basic Chinese
Ide o veľmi dobrú malú a prehľadnú knihu do vrecka, ktorá obsahuje základnú frázu a je vhodná naozaj pre všetkých, ktorý sa chystajú do Číny. Kniha je písaná v anglickom a čínskom jazyku (znaky + pinyin), takže tomu budú rozumieť aj naozajstný začiatočníci.

Kniha obsahuje základné konverzácie z rôznych tematických sfér, ktoré sú využívané nie len v Čínštine, ale každom jazyku. Niektoré texty sú písané na dvoch stranách, pričom jedna strana obsahuje dialóg v čínskom jazyku a druhá strana obsahuje dialóg v anglickom jazyku. Ďalšie texty sú písané v čínskom jazyku a pod ním preklad do angličtiny. Ide teda o nejednotnosť knihy, no v každom prípade na svojej kvalite nestráca. Ide o jednu z mála kníh z ktorej budete môcť reálne vyčítať všetko čo potrebujete, a o knihu ktorá sa snaží zamerať na ľudí, ktorí sa chystajú do Číny a radi by ovládali jazyk na základnej úrovni.

Kniha je doprevádzaná obrázkami pre lepšie pochopenie textu, poprípade pre lepšie si zapamätanie textu – najmä pre ľudí, ktorí majú fotografickú pamäť.
Kniha je perfektná na zapamätanie a naučienie sa základných fráz, avšak nie je vhodná pre úplných začiatočníkov, keďže tu nie je každé jedno slovo preložené – tak ako v slovníku. Ak by ste teda mali záujem siahnuť po tejto knihe bez základných – naozaj základných znalostí, určite odporúčam siahnuť aj po slovníku, ktorý môže byť veľmi užitočním vodítkom v prípade, že by ste si v budúcnosti chceli vytvárať vlastné vety.

Kniha je doprevádzaná aj CD-čkom, pre lepšie porozumenie a aj lepšie sa naučenie výslovnosti.
Celkovo túto knihu hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko ide o prvú hodnotnú knihu ktorú som našla a snaží sa ľudí pripraviť na základné rozhovory a základné používanie – nejde o naučenie sa slov ale často používaných fráz a slovných spojení, viet a všetkého, čo je možné že v Číne budete potrebovať.
Concise English – Chinese, Chinese – English Dictionary 
Slovník je v tzv. starej verzií, pričom obsahuje slovnú zásobu z vedy a techniky, ekonomiky, technológie, politiky, kultúry a spoločnosti. Nájdete tu teda všetko potrebné pre osvojenie si jazyka tak na normálnej ako aj odbornej úrovni – vhodná aj pri výučbe odborných predmetov v čínskom jazyku.  Slovná zásoba obsahuje niekoľko tísíc slovíčiek, pričom tu nájdete aj zoznam čínskych samohlások, spoluhlások a radikálov.

Veľkou výhodou tohto slovníka je samotný fakt, že aj v ňom sa nachádzajú čínske znaky doprevádzané pinyin textom, takže budete vedieť tieto znaky nie len napísať, ale aj vysloviť. V niektorých prípadoch v tomto slovníku nájdete aj často používané frázy pre lepšie priblíženie slova, poprípade v prípade, že ho nie je možné prekladať doslovne.
Tento slovník sa nezameriava iba na čínštinu, ale aj na angličtinu, takže sa obe strany snaží lepšie priblížiť, či už po gramatickej alebo štylistickej stránke. Skrátka tak, aby to človek zo slovníka pochopil.

Nevýhoda tohto slovníka je, že ide o veľmi tenké stránky pri ktorých text presvitá – osobne mi to pri hľadaní ale aj čítani veľmi prekáža, no na druhej strane ide o kvalitný slovník s veľkým množstvom slov – nie len základnej slovnej zásoby ako to je pri bežne dostupných čínskych slovníkoch na Slovechnsku.

Comments are closed.