Zdravý rozum, či jointové opojenie? Dostane sa z toho?
Máte radi knihy Erlanda Loe-a? Pamätáte si na jeho hrdinu Dopplera? Čo takto skauti, vtáky, Volvo, joint? Ak sa Vám aspoň jedno slovo páči, určite si prečítajte knižku „Kamióny Volvo“, teda pokračovanie knihy „Doppler a Inventúra“.
http://www.blogabcknihy.sk/zdravy-rozum-ci-jointove-opojenie-dostane-sa-z-toho/
Doppler sprevádzaný svojim malým synom a losom prechádza švédsku hranicu, kde nachádza oddych u starej pani Maj Britt. Táto frustrovaná stará dáma zo straty anduliek nachádza potešenie a úľavu od bolesti v ušúľaných cigaretách jointu a regee hudbe. Doppler, samozrejme, ako slušná návšteva nemôže odmietnuť joint, na ktorom Maj Britt nalieha, a tak sa spolu uchýlia k fajčeniu, smiechu, tancu a hlasnej zábave. Maj Britt, ako pravá Švédka a Doppler ako správny Nór, neustále porovnávajú tieto dve krajiny, čo pridáva na humore tejto knihy. Maj Britt a jej neúnavná nenávisť k jej susedovi, Von Borringovi, vďaka ktorému, podľa nej, prišla o andulky, prinúti Dopplera vykonať pomstu. Ako to dopadne? Spamätá sa Doppler z jointového opojenia a uvedomí si že koná zlý čin? Bude za zlý skutok potrestaný?
Kniha hovorí o životnej ceste Dopplera, ženatého muža, ktorý sa vybral so svojím synom a kamarátom losom do Švédska. Po ceste stretne niekoľko nových ľudí, s ktorými spozná nové veci a zažije množstvo dobrodružstiev. S Maj Britt prepadá „jointovému“ opojeniu, čo zapríčiňuje, že sa jeho malý syn a los rozhodnú opustiť ho. Bude pokračovať v jointovom opojení, alebo Doppler konečne dospeje? Čo sa bude diať ďalej?
Autor svoje dielo nečlení na kapitoly s nejakými názvami, iba na nejaké odseky, ktoré pomyselne značia novú kapitolu. Na prvých cca 30 strán sa vyskytuje naozaj nespočetné množstvo postáv, čo zapríčiňuje že si človek musí strany prečítať viackrát. Autor do knihy ako „medzikapitoly“ vkladá svoje myšlienky, ktoré sa mu práve víria v hlave, či rôzne opisy postáv a ich charakteristiky, čo môže na niektorých čitateľov pôsobiť rušivo, ba až chaoticky. Niektoré veci si treba viackrát prečítať, najmä zo začiatku, aby človek vlastne pochopil čo autor chce a aby si hlavne zapamätal nespočetné množstvo informácií.
Môj subjektívny názor? Až na spomínaný problém, kedy si čitateľ cca prvých 30 strán musí dôkladne čítať, aby sa nezaplietol a vedel, o čom číta, sa mi zdá byť knižka dobrá. Má hlbšiu myšlienku, na ktorú musí prísť človek sám. Až keď túto hlbšiu myšlienku pochopí, zistí, že dielo nie je tak povediac „brak“. Medzi kapitolami odporúčam menšie pauzy, nakoľko treba príbeh a okolnosti najprv vstrebať, aby si človek naozaj uvedomil, o čom číta a pochopil zmysel knihy.