Reakcia ľudí na môj návrat z Číny

Reakcia ľudí na môj návrat z Číny

Každý by si myslel, že keď sa človek vráti z Číny, hneď ide o to, že sa snažil utiecť pred Corona vírusom. No skutočnosť je úplne iná.

Ja osobne ako študentka Tianjinskej univerzity bývam na školskom internáte. A aj napriek tomu, že zdrojom Corona vírusu bol Wuhan, ktorý bol takmer okamžite uzavretý, naša škola bola po niekoľkých dňoch tiež uzavretá. Teda, aby sa študenti nenakazili, nemohli sme vychádzať z areálu školy. Internát bol okamžite uzavretý tak pre cudzích ľudí, ako aj študentov, ktorý nebývajú v danom internáte. Teda sa k vám nedostal nie len kamarát, ale ani dovozca čistej vody. Asi o 5 dní nato, ako bol vyhlásený Corona vírus bola celá naša škola uzavretá, a tak sme nemohli zo školy vôbec vychádzať. Tetušky na recepcií nám každý deň merali teplotu. Učitelia nám každý deň volali, či nekašleme a aká je naša teplota. A dokonca raz denne prišli upratovačky, ktoré nám celú izbu dezinfikovali.

Kvôli týmto opatreniam sme si teda mohli variť iba sami, alebo ísť do jedálne v areáli školy (ktorá mala taktiež otváracie hodiny, cca 2hodiny otvorená na raňajky, obed a večeru). Nakoľko však tieto opatrenia boli dosť striktné (najmä čo sa týka pitnej vody), po pár dňoch bol otvorený školský obchod s potravinami, a tak sme si mohli zakúpiť nie len vodu, ale aj ďalšie suroviny.

Nakoľko sme mali obmedzené vychádzania s doporučením, pokiaľ nemusíme ísť von nemáme ísť vôbec von, naša psychika bola rapídne zhoršená. A aj keď nám kvôli tomuto škola poskytla internet zadarmo, naša psychika sa nezlepšila. Navyše, každodenné správy o tom, že v prípade ak máme záujem vrátiť sa do svojej krajiny, je nám to umožnené, nám nepomáhala. Práve z tohto dôvodu sa veľmi veľa študentov rozhodlo vrátiť sa do svojich krajín. Mne osobne bolo poskytnuté auto, ktoré škola zabezpečila, priamo z internátu až na Pekingské letisko.

Počas celého čakania na Pekingskom letisku, rovnako ako aj prelete z Pekingu do Moskvy a Moskvy do Prahy som mala nasadenú nie len masku (ba dokonca dve), ale aj rukavice. Takže som bola maximálne chránená. A samozrejme nemôžem zabudnúť i na to, že nás kontrolovali nie len v Pekingu ale aj v Moskve. Ďalej sme museli vypisovať papiere, že sme v najbližšej dobe neboli vo Wuhane alebo sme nestretli niekoho z Wuhanu, keďže práve Wuhan je zdrojom Corona vírusu.

Napriek tomu, že som bola v Tianjine, čo je cca 2000km od epicentra nákazy, ľudia sa správali hystericky. Susedka mi pred nosom zavrela vchodové dvere, a utiekla do bytu. Kamaráti keď zistili, že som sa vrátila mali množstvo ospravedlnení, aby sa so mnou nemuseli stretnúť, až na pár výnimiek, ktoré verili mne a nie médiám, a tak mali ozajstné informácie z pravej ruky. A taktiež mali nie len moji rodičia, ale aj moja sestra, ktorá s nami nebýva problémy v práci či na rehabilitáciách.

Otca požiadali aby 2 týždne nechodil do práce, maminu , aby prestala chodiť na rehabilitácie a informovala sa o dva týždne, kedy môže v nich pokračovať a dokonca sestra mala týždenný home office, teda pracovala z domu. Taktiež sestre kolegyňa vykričala, že cez klimatizáciu nakazí celú kanceláriu. Ba dokonca maminina kamarátka zrušila pozvánku na ich svadbu, ktorá bola chystaná cca po 3 týždňoch od môjho návratu. A samozrejme sa ani s mojimi rodičmi absolútne nikto nechcel stretnúť, či už to boli kamaráti alebo vopred dohodnuté stretnutia.

A aj napriek tomu, že prešlo viac ako 3 týždne, ľudia sa stále správajú hystericky. Aj keď je mamina onkologický pacient, a tak po dobratí chemoterapií jej začali tŕpnuť končatiny, bola jej doporučená rehabilitácia, odsunuli jej opäť rehabilitácie, že si ešte musia preveriť pokyny. V telefóne však žiadali potvrdenie, že nemám corona vírus. Celá rodina má obavy, že chytia nejaký vírus, nakoľko je na Slovensku momentálne rozšírená bežná chrípka a nastane panika, že je to corona vírus. Áno, sú potrebné bezpečnostné opatrenia, ale ľudia by si mali uvedomiť hranicu medzi opatrnosťou a hystériou. Na bežnú chrípku ročne zomrie na Slovensku cca 800 ľudí. Túto chrípku jednoznačne ľudia podceňujú, lebo musia chodiť do práce, avšak vírus, ktorý našťastie ešte nedorazil ani na Slovensko vyvoláva hystériu. V konaní ľudí by bol potrebný „nejaký zlatý stred“.

Wuhan, epicentrum nákazy je od Tianjinu vzdialené 2000km, avšak Taliansko je vzdialené od Slovenska cca 1200km (Bratislava-Rím). Nevidím teda dôvod, prečo by ma mali obviňovať, a znepríjemňovať život mne, či mojej rodine, a to aj napriek tomu, že sme v Číne mali zabezpečenú mimoriadnu starostlivosť. A taktiež som doma už 3 týždne a žiadne príznaky Corona vírusu sa u mňa neprejavili. Taktiež chcem poznamenať, že v dobe, kedy som odchádzala z Tianjinu, Tianjin – Nankai District, nebol nikto nakazený.

3 thoughts on “Reakcia ľudí na môj návrat z Číny

  1. Super článok, presne niečo takéto som hľadal a chcel si prečítať.
    Samozrejme je mi ťa ľúto, že máš takéto problémy na SK ale popravde sa tomu ani nečudujem. Veď vieš aká je väčšina ľudí… ?‍♂️?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *