Krém na opaľovanie
Krémov na opaľovanie je naozaj veľmi veľa, ba dokonca aj SPF faktorov. Aký volíte ten vy, a podľa čoho si vyberať?
Je známe, že vyšší SPF faktor znamená i dlhšiu ochranu proti slnkom. Netreba však zabúdať, že v tomto prípade však nezáleží iba na samotnom faktore, ale aj na type pokožky, ktorú máte. Teda, čím je vaša pokožka bledšia, tým vyšší faktor by ste mali používať. Ja mám napríklad veľmi bledú pokožku, a teda môžem používať iba SPF50+
Mimo samotného SPF faktora si na produktoch môžeme všimnúť aj PA hodnotenie, ktoré je znázornené počtom plusiek za samotným SPF faktorom. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že čím je vyššie hodnotenie PA (teda že obsahuje viacej plus), tým je tento produkt lepší a odolnejší voči UVA žiareniu.
Pred kúpou si však treba všimnúť aj to, či je produkt vodeodolný alebo nie. Ak totiž pôjdete k moru, poprípade k bazénu, používanie nevodeodolného opaľovacieho krému je viac menej zbytočné. Teda, pokiaľ ste sa tam neprišli opaľovať. Dôvodom je, že zakaždým, keď vojdete do vody, celý ochranný krém sa vám z pokožky zmyje, a teda po vylezení z vody ste na tom rovnako, akoby ste sa vôbec nenatreli.
Ak teda po ruke nemáte opaľovací krém, ktorý je zároveň aj vodeodolný, a chystáte sa k vode, skúste siahnuť po nejakom tričku, ktoré si na seba dáte, a tak predídete spáleniu ba dokonca i úpalu.
Nezabúdajte však, že pred UVB a UVA faktormi by sme sa mali chrániť počas celého roku. Nakoľko je však slnko v období leta oveľa silnejšie a ostrejšie, v tomto období je ochrana najdôležitejšia. Taktiež nezabúdajte že deti by mali byť natierané minimálne SPF30-kou, nakoľko je ich pokožka ešte veľmi citlivá na slnečné žiarenie.