Beštia

Beštia

Aj keď to bude pre vás možno nezvyk, určite vás poteší, že som trocha (teda aspoň na chvíľočku) zmenila štýl čítania kníh, a rozhodla som sa, že siahnem po detektívke s názvom Beštia. Túto knihu napísal veľmi známy a populárny spisovateľ Dominik Dán, ktorého určite veľmi dobre poznáte. 

Obal tejto knihy je naozaj veľmi zaujímavý, nakoľko je na ňom muž, ktorého polka tváre je normálna, a druhá polka tváre je kostra. Osobne mi tento obal príde veľmi špecifický, a tak si knihu v obchode určite nepomýlite. V tomto prípade musím poznamenať, že si ju nie len nepomýlite, no na pultoch či v eshopoch ju veľmi rýchlo podľa obalu nájdete.

Niečo o knihe
Dominik Dán sa opäť pohybuje na hranici medzi fikciou a skutočnosťou. Tretí román Beštia sa dohráva tesne po veľkých zmenách, presnejšie po nekrvavej revolúcii a amnestii v roku 1990, po ktorej sa na slobodu dostáva mnoho nenapraviteľných zločincov. Niektorí využijú pád železnej opony a opustia republiku. Za jedným z nich sa polovicou Európy tiahne krvavá stopa, ktorá sa však vracia domov. Skúsený recidivista po sebe necháva zversky zmasakrované a zneuctené telá žien, ale žiadne odtlačky prstov. Kriminalistom však prichádza na pomoc nová metóda – analýza DNA. Atraktivitu knihy zvyšujú aj zmeny perspektívy, striedavo sledujeme konanie vraha, Hlas, čo ho núti vraždiť, a snahu detektívov chytiť beštiu v ľudskej koži. Beštia časovo predchádza prvým dvom Dánovým románom Popol všetkých zarovná a Nehanebné neviniatko. Richard Krauz je v ňom začínajúcim detektívom, stretneme sa s bývalým eštebákom a budúcim isiskárom Ivanom Canisom a v závere románu prichádza na Oddelenie vrážd aj Jozef „Chosé“ Fischer…

Osobné hodnotenie
Musím sa priznať, že je toto prvá kniha, ktorú som od Dominika Dána prečítala, no rozhodne nie som sklamaná. Kniha bola veľmi zaujímavá, pútavá a štýl písania mi veľmi sadol. Preto si dovolím povedať, že určite chcem ešte pred Vianocami stuhnúť prečítať aspoň 1-2 knihy od neho. Na druhej strane vám však nedokážem porovnať jeho jednotlivé knihy, nakoľko je toto prvá, ktorú som kedy prečítala.

To, že sa samotný román odohráva v roku 1990 je i z časti cítiť. Napriek tomu, že medzi rokom 1990 a 2016 nenastalo až tak veľa zmien, dovolím si povedať, že si človek veľmi dobre uvedomuje, že sa nachádza v inom prostredí a inom roku, keď číta túto knihu. 

V knihe stretneme nenapraviteľného vraha, ktorý znevažuje a zabíja ženy, pričom za sebou nezanecháva stopy. Ženy sú zneuctená a ich telá sú natoľko zničené, že je o to tento príbeh zaujímavejší. Napriek tomu, že nie som človek, čo by zbožňoval krv a nechutnosti, musím priznať, že v detektívke si na takéto zaujímavosti a rarity potrpím, čo ma tentokrát veľmi príjemne pri Dominikovi prekvapilo, a tak verím, že sa niečoho podobného nabaží aj v iných knihách od neho. Aby to však vyšetrovateľ nemal také ťažké, pomôže mu analýza DNA.
Veľmi ma zaujalo, že Dominik v tejto knihe neskúmal iba dôvody vraha, jeho samotné činy a nesnažil sa mu iba vcítiť do jeho kože, no zároveň zisťoval aj príčinu, a teda to, prečo tak táto krvilačná Beštia spravila. Čo ju k tomu viedlo, a … a na základe tohto nájsť čo najlepšie možné riešenie na to, ako ho chytiť v jeho ľudskej podobe. 
V konečnom dôsledku ma kniha naozaj veľmi oslovila, čo som písala aj na začiatku, a preto určite veľmi rada siahnem aj po jeho ďalších knihách. 
A čo vy? Máte radi Dominika Dána?

8 thoughts on “Beštia

  1. Dominik Dán je perfektný i keď ja sa musím priznať, že som od neho nič nečítala, ja nie som na detektívky, ale môj chlap už sfúkol všetky jeho knihy. K tejto knihe mám síce vzťah, lebo presne keď vyšla audiokniha, tak pár dní na to, som nastúpila do Paláca 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *