Enneagram

Enneagram

Kniha Enneagram – deväť tvárí duše ma zaujala už dávnejšie, no vždy ma zaujal nejaký titul o čosi viac, a tak na ňu nenastala tá správna chvíľa,… až jedného dňa som si povedala, že už by bolo dobré nechodiť okolo nej, ale zobrať a prečítať. A tak sa začala moja púť touto knihou.

Táto kniha je praktický sprievodca, ktorý popisuje deväť rozdielnych typov osobností, pričom každá jedna osobnosť je v niečom jedinečná. Táto jedinečnosť sa v nich prejavuje nie len tým, akú majú životnú energiu, ale aj prístupom k samotnému životu. To však znamená, že s nimi treba i úplne inak narábať, komunikovať, poprípade s nimi úplne inak riešiť konflikty.

Stalo sa vám už niekedy, že ste si nevedeli nájsť spoločnú cestu k nejakému človeku, alebo aj keď ste boli kamaráti, a mali ste k sebe blízko, nedokázali ste sa porozprávať bez hádky, poprípade takmer každá jedna konverzácia skončila nedorozumením? Možno bola pravda niekde v strede, a možno by ste dokonca vedeli predchádzať takýmto hádkam, pokiaľ by ste sa viac zaujímali o to, aký typ človeka to vlastne je, a na základe toho s ním i komunikovali, či riešili konflikty.

Podobne to je aj v láske. Niektorí preferujú intimitu, iní chápu lásku ako spoločne strávené chvíle, niektorí chápu milé darčeky ako lásku, no taktiež tu máme i ľudí, čo si všímajú i malé detaily, ktoré pre nich každý deň robíte. Teda, každý človek je úplne iní.

Musím sa priznať, že v mojom kruhu kamarátov mám práve takých ľudí, s ktorými si neviem nájsť spoločnú cestu, respektíve s ktorými sa každá naša výmena názorov premenila na ostrú hádku. Po prečítaní tejto knihy som si uvedomila, že každý človek je úplne iný a individuálny. A to je na nás nie len krásne, no zároveň i komplikované. Treba totiž najskôr pochopiť, o aký typ človeka ide, a na základe toho s ním následne komunikovať, riešiť konflikty poprípade ho podporiť a ukázať mu, že nám na ňom záleží.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *