Farby v záhrade

Farby v záhrade

Pri názve „Farby v záhrade“ si väčšina z vás predstaví pestrofarebný záhon kvetov alebo zakvitnuté stromy do bielej a ružovej farby. Ja vám chcem ale predstaviť farbu, ktorá tieto kvety v záhrade dopĺňa a ladí s nimi. Na malej pestrofarebnej záhrade máme malú chatu s malou teraskou, tak ako naši susedia a predsa inú. Typickými farbami susedných stavieb sú tmavé hnedé a to sme my nechceli. Chceli sme využiť hru svetla, slnka a farieb a preto sme volili ako vrchný náter Belinku Toplasur UV plus číslo 14 – odtieň smrekovec. Objednali sme ju zo stránky farby-na-drevo.sk. Je to zvláštny odtieň červeno-oranžovo-hnedej farby, ktorý ideálne zapadne do zelene trávnika ale aj medzi pestrofarebné záhony kvetov. Táto farba evokuje prírodné drevo, ale nie je tmavá, takže aj v zachmúrených dňoch nemusíme používať vnútorné  osvetlenie terasy, lebo nestmavšuje objekt. Na druhej strane nie je moc bledá, takže sa na nej výrazne nepodpisujú poveternostné podmienky. Farba nie je ani tmavá ani bledá. Ideálne zapadá do koloritu prírody a zároveň využíva prirodzené svetlo na ušetrenie nákladov na elektriku.

Farba má aj iné výhody nielen estetické. Zaujímavá je hlavne tým, že Belinka  Toplasur UV Plus je hrubovrstvová lazúra, ktorá je zvlášť vhodná na ochranu dreva, ktoré je vystavené poveternostným vplyvom. Je vhodná tak na vonkajšie aj na vnútorné nátery. Jej výhodou je aj to, že účinne chráni pred poveternostnými vplyvmi, dokonca aj v náročnejšom prostredí.

Zaujímavé je , že je vhodná aj na dvere a okná, tým môžete mať celú chatu ladenú v jednom tóne. Ak by vám tento odtieň nezapadal do vašej kompozície, môžete si vybrať až zo 16 odtieňov farby, od bezfarebnej až po úplne tmavé. Táto možnosť v neposlednej rade prispeje k vašej pohode a pocitu spokojnosti. Každý si na svojej záhrade chce nielen dopestovať ovocie, či zeleninu, ale aj urobiť z nej svoj malý kúsok raja, kde si oddýchne po celodennom strese v práci.

Ďalšou zaujímavosťou tejto farby je aj to, že má povrch lesklý odtieň farby. Belinka Toplasur UV Plus kvôli svojej vysokej viskozite nekvapká zo štetca. Pri jednom natretí štetcom natriete z 1 litra cca 10-12 m2 v prípade dosiahnutia výraznejšieho vzhľadu. Samozrejme, keď ju použijete v interiéri, stačí dať tenšiu vrstvu náteru.

Nanášanie: 2 nátery (vo vlhkých miestnostiach a vonku najskôr drevo natrieť 1 vrstvou Base).
Dávkovanie: 1l Toplasur na 8 – 12 m2 pri 2 vrstvách náteru
Doba schnutia: 6 až 10 hodín, nasledujúci náter po 12 hodinách. Chráni natreté drevo pred UV žiarením, dažďom a zimou. Pre nás bolo zaujímavé aj to, že sa lazúra dá ľahko obnoviť, má viac pigmentu, viac kryje, ale je stále vidieť štruktúru dreva.

My sme dali prednosť tejto farbe – lazúre aj preto, lebo zvýrazní črty dreva. Veľmi sme  chceli zachovať prírodný ráz prostredia, preto bola pre nás Belinka Toplasur UV plus číslo 14 – odtieň smrekovec ideálnou voľbou.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *