Hana

Hana

Prednedávnom sa mi do rúk dostala kniha s názvom Hana od spisovateľky Alena Mornštajnová. Ide o tretí román úspešnej českej autorky.
Kniha sa zaoberá myšlienkami ako skutočnosť ľudského života, utrpenie v živote, osud a bezmocnosť človeka.
Niečo o knihe: Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vypraví k rieke jazdiť na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k nemej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, ktorá naďalej popláva s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, ktorý vychádza zo skutočných udalostí, popisuje Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva len otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len rozpustí …

Kniha je inšpirovaná druhou svetovou vojnou, no na druhú stranu je písaná úplne inak ako doterajšie knihy. Je písaná veľmi zaujímavým štýlom, ktorý pohltí naozaj každého. Zaoberá sa základnými pocitmi človeka ako je láska, zúfalosť, zrady, viny, výčitiek,…
Kniha je písaná podobným štýlom ako jej predchádzajúce knihy, ktoré doposiaľ napísala. Taktiež stavia na rovnakých pocitoch, ktoré človek zažíva a ktoré trápia asi každého.

Mne osobne sa trocha nepáči veľmi smutná téma, ktoré nerada čítam a popravde ktorým sa naozaj vyhýbam. Na druhej stranej je táto kniha písaná ale veľmi zaujímavým štýlom a každý z nás bude stránku pretáčať stranu po strane, pričom v ňom kniha vyvolá určité emócie, či už to bude plač alebo zúfalstvo.
Veľmi sa mi páči rozmanitosť postáv. Jeden je nenávidený druhý milovaný, jeden nezávislý druhý introvert. V knihe sa stretneme s rôznymi postavami, pričom si určite spravíme citový vzťah aspoň k niekoľkým z nich.

Celkovo je kniha považovaná za veľmi atraktívnu a dobre písanú a to aj napriek tomu, že si zvolila veľmi ťažkú tému k opisovaniu. Určite odporúčam prečítať.

Comments are closed.