Harry Potter a polovičný princ

Harry Potter a polovičný princ

Každý, kto sa chce naučiť cudzí jazyk dôkladne sa skôr či neskôr začne zaujímať aj o cudzojazyčnú literatúru. Pravdepodobne v zárodku začne s dvojjazyčnou literatúrou, teda ak je to možné. A neskôr siahne po čisto anglických knihách. V tomto prípade je najlepšie siahnuť po knihe alebo príbehu, ktorý je človeku už predtým známi. Ja som si preto vybrala Harryho Pottera, konkrétne Harry Potter and the Half-Blood Prince.
Ak mám byť úprimná, pôvodne som chcela začať s jednotkou a po tej časti by som pridávala 2-7. Žiaľbohu to v tomto prípade nebolo možné, keďže všetky časti až na túto boli vypredané. Pravdepodobne to je tým, že ide o „povianočný“ čas, a ako všetci vieme, kúpa kníh ako darček na Vianoce je veľmi častá. A ja osobne som za to veľmi rada, že ľudia nezanevrú na knihy ani v tomto období.

Ak mám byť úprimná, tak polovičného princa som po slovensky nečítala. Dokonca jediné knihy, ktoré som po slovensky čítala bola prvá časť a potom piata. V každom prípade som všetky časti videla sfilmované, a tak viem o čom je samotný dej. Práve vďaka tomu je čítanie tejto knihy o čosi jednoduchšie.
Čo sa týka čítania, nakoľko komunikujem so zahraničnými študentami a kamarátmi výhradne po anglicky, čítanie v tomto jazyku pre mňa nebol až taký problém. Horšie bolo sústredenie, sa na samotný text – knihu som čítala, rozumela som všetkému no nakoľko som sa na to veľmi nevedela sústrediť (čítanie v inom jazyku), niekedy som si vety musela prečítať viackrát.

Stranu po strane som si čítala, a čím viac strán som prečítala, tým jednoduchšie bolo samotné čítanie. A aj keď som niekedy musela na pár slov použiť slovník (čo pravedpodobne bude potrebovať aj vy, a to najmä zo začiatkov).
Výhodou čítania v anglickom jazyku je zopakovanie si gramatiky ale aj to, ako sa jednotlivé slová píšu. Veľkou výhodou sú aj rôzne slovné spojenia a frázy, ktoré sa bez pozerania filmov či čítania kníh nenaučíte. V prípade, že aj vy chcete siahnuť po nejakom zahraničnom titule, určite vám odporúčam siahnuť po príbehu, ktorý máte najradšej. Ja som si aj kvôli tomu zvolila Harryho Pottera, ktorého mám veľmi rada.

Príbeh ako aj knihu som si veľmi obľúbila a verím, že sa čoskoro na stránke objavia aj ďalšie diely v anglickom jazyku.

Comments are closed.