NLP – koučing
Počuli ste už niekedy o NLP teda neuro-lingvistickom programovaní? Ide o metódu, ktorá dokáže pomôcť človeku oveľa ľahšie a rýchlejšie opustiť svoje „zlozvyky“ a naprogramovať si myseľ tak, aby začal byť produktívny, jeho vzťahy sa zlepšovali alebo čokoľvek iné, na čom tomuto človeku záleží. Teda, odpútať sa od starých zlozvykov a na povrch priniesť svoje lepšie ja.
Nakoľko som o NLP technikách veľmi často počúvala, veľmi ma zaujímalo ako to funguje, a tak som navštívila Elenu Ilonu Farkasovú, ktorá je koučka NLP, a teda pomáha ľuďom odblokovať staré zlozvyky, a nahradiť ich niečím novým a lepším.
Ja osobne som vyhľadala NLP najmä kvôli tomu, že som mala problémy s anglickým jazykom. Napriek tomu, že študujem v anglickom jazyku (čo znamená, že moja angličtina je na celkom dobrej úrovni, aj keď sú stále miesta, kde by sa dala zlepšiť), stále som si o sebe myslela, že na to nemám, som antitalent na jazyky (a to som sa naučila čínsky jazyk), keď som videla alebo počula anglický jazyk tak sa mi chcelo plakať.
To by síce nebol až taký problém, keby som anglický jazyk neplánovala v budúcnosti aj využívať. No čo keď je k môjmu štúdiu a budúcej kariére potrebný? V takom prípade sa určite treba zbaviť takýchto dlhoročných zlozvykov, ktoré mi bránia napredovať. A aj keď som to skúšala sama, vždy mi to pomohlo možno na deň, a nie viac.
Nakoľko je Covid, sedenie prebiehalo prostredníctvom video rozhovoru cez Facebook, pričom pri tomto sedení využila prvky NLP a teóriu dvoch bodov. A tak som sa z pocitu že na to nemám, za 45 minút dostala na úroveň, že by som sa okamžite pustila do učenia sa. Táto teória dvoch bodov je perfektná v tom, že hocikedy človek potrebuje opätovne navodiť ten úžasný pocit, že na to má a že to dokáže, stačí mu len opätovné predstavenie si situácie, zatlačiť na tie isté dva body a tento pocit sa dostavil.
Musím povedať, že som sa po prvom sedení cítila naozaj inak, cítila som sa plná energie, a aj keď už mi táto metóda dvoch bodov veľmi nepomáha z hľadiska motivovanosti do učenia, stále sa cítim schopnejšia než predtým a už nemám žiadne negatívne pocity voči angličtine. Teraz beriem anglický jazyk skôr ako niečo, k čomu si treba sadnúť a učiť sa a jediné čo mi bráni je lenivosť. No v každom prípade sa mi už nechce plakať pri tom, ako zbadám anglickú knihu.
Práve preto by som odporúčala hlavne pravidelné sedenia, ktoré pomôžu človeku nie len jednorazovo, no udržať pocit motivovanosti dlhodobo, a teda jeho výkon sa taktiež zvýši. Celkovo však hodinu beriem veľmi pozitívne, a myslím si, že aj po prvom sedení bolo cítiť viditeľný rozdiel. A aj keď teraz tá teória dvoch bodov nefunguje tak dobre (preto odporúčam pravidelné stretnutia), stále sa cítim oveľa lepšie než predtým.